Hi, How Can We Help You?

Uzaktan Eğitim Döneminde Verimli Ders Çalışma Önerileri

uzaktan eğitim döneminde verimli ders çalışma önerileri
Yazıyı değerlendirin

 

Yeni eğitim öğretim yılı 31 Ağustos Pazartesi günü uzaktan eğitim kanalları aracılığı ile başladı. Sürecin nasıl devam edeceği ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da EBA, EBA TV ve diğer uzaktan eğitim programları ile yapılacak dersler hayatımızda olmaya devam edecek gibi görünüyor. Sevgili öğrencilerimiz, her ne kadar teknoloji ile iç içe yaşamaya alışkın olsa da bir anda okuldan, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden kopuş yaşadıkları bu süreç onlar için kolay olmayacak. Fakat her durumda avantajlı ve dezavantajlı durumları değerlendirip yeni durumlara hızlı ve istikrarlı şekilde uyum sağlayan öğrenciler başarılı olurlar. Uzaktan eğitim dönemini sakin ve sabırla atlatabilir, kendi iç disiplininizi sağlayarak verimli şekilde ders çalışabilirsiniz. Elimizden geldiğince sizlere bu dönemde nasıl bir yaşam tarzı ve çalışma programı oluşturmanız gerektiğini anlatacağız. Sizler de uzaktan eğitim dönemindeki derslerden maksimum verim alabilmek için elinizden geleni yapabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim Sürecine Adaptasyon Adımları

  • Gününüzü okula gidiyormuş gibi planlayın: Ev ortamında ders çalışmak disiplin gerektirir. Her sabah okula gidiş saatinizde kalkabilir, güzel bir kahvaltının ardından çalışma planlarınızı uygulayabilirsiniz. Yine yemek vakitlerini atlamadan akşam belli bir saatte ders çalışmayı sonlandırabilirsiniz. Zamanınızı verimli kullanırsanız hem ders çalışabilir hem de eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. Yatma saatiniz de yine sabah erken saatte kalkabilmek için çok geç olmamalıdır.
  • Ders çalışma ortamınızı ve dinlenmek için geçirdiğiniz ortamı düzenleyin: Ders çalıştığınız ortamın fiziksel koşulları önemlidir. Mümkünse ışık alan, ideal sıcaklıkta ve gürültüden uzak olan bir odada ve masada ders çalışmalısınız. Yatarak veya yaslanarak çalışma uykunuzu getirecek ve verimsiz olacaktır. Bunun yanında ders çalıştığınız ve mola verdiğiniz ortamı birbirinden ayırmalısınız. Aynı odada fazlaca vakit geçirmek, konsantrasyon problemi yaşamanıza yol açar.
  • Canlı dersleri mümkün olduğunca düzenli takip edin: Canlı dersleri düzenli takip etmek sizlere çalışma disiplini sağlamanız açısından yol gösterici olacaktır. Ayrıca uzaktan eğitim motivasyonunuzu arttırır. Derslere mümkün olduğunca aktif katılım sağlamalı, anlamadığınız noktaları öğretmenlerinize sormalısınız. Canlı dersler sırasında dikkatinizi dağıtan etmenleri etrafınızdan uzaklaştırın ve konsantre olun. Ayrıca ders sırasında küçük notlar tutarak ve yine mümkünse ders tekrarını izleyerek dersin kalıcılığını arttırabilirsiniz.
  • Online canlı dersi avantaja çevirin: Okula ulaşmanız için yolda geçirmeniz gereken zamanı ve yine okul için hazırlanma vaktinizi size hediye eden online canlı derslerin avantajlarını hissedin. Derse ulaşmak için bilgisayarınızı açmanız yeterli. Üstelik canlı dersler konu odaklı ve kayıp zamanı en aza indirdiğinden yüz yüze eğitime göre daha kısa olacaktır. Üstelik ders tekrarını dilediğiniz kadar izlemeniz de mümkün. Kısacası dijital size biraz da özgürlük getirecektir.

Sosyal çevrenizden ve okulunuzdan uzak olmanın zorluğunu elbette ki hissediyoruz. Fakat bu size özel bir durum değil. Yeni uzaktan eğitim sürecini olabildiğince verimli geçirip siz ve sevdiklerinizin sağlığını korumak adına bu durumun geçici olduğunu düşünebilirsiniz. matematikonline.com ailesi olarak hepinize başarılı ve sağlıklı bir dönem diliyoruz.

ilgili yazı: https://www.matematikonline.com/uzaktan-egitim-ve-faydalari/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?