matematiksel problem çözme
Yazıyı değerlendirin

Herhangi bir süre için matematik öğreten herkes, öğrencilere matematik problemlerini bağlam dışı çözmeyi öğretmenin ne kadar zor olduğunu bilecektir. Öğrencilere tanıdık bir ortam veya daha önce ele aldıkları bir toplamı sunun, genellikle iyi olurlar, ancak bunu alışılmadık bir soruna dönüştürün, bu farklı bir konudur. Bununla birlikte, matematiğin diğer alanları için  strateji öğrettiğimiz gibi, matematik problem çözme stratejileri de öğretebiliriz. Matematik problemlerini çözerken, öğrenciler genel bir problem çözme prosedürünü izlemeye teşvik edilmelidir. Bu şöyle özetlenir:

  1. Sorunu dikkatlice okuyun: İlk ve en önemli adım, neyi bulmanız gerektiğini ve hangi bilgileri verdiğinizi anlamak için sorunu dikkatlice okumaktır. Önemli bilgilerin altını çizmek de yararlıdır, böylece elinizdeki tüm önemli sayılara / olgulara sahip olursunuz.
  2. Bir strateji seçin ve bir plan yapın.
  3. Planı uygulayın ve sorunu çözün.
  4. Çalışmayı kontrol edin ve çözümünüzün soruyu gerçekten yanıtladığından emin olun.

Matematik problemlerini çözmek için kullanılabilecek problem çözme stratejileri

Diyagram oluşturma

Bir diyagram oluşturmak, matematikçilerin sorunu resmetmesine ve çözümü bulmasına yardımcı olabilir. Bir diyagram oluşturmak için problem dikkatle okunmalı ve şemaya çizilen soruda kendilerine verilen bilgiler verilmelidir. Daha sonra çözümü çizilen diyagramdan çözebilirler.

Tahmin et ve kontrol et

Tahmin ve kontrol stratejisi birçok problem için faydalı olabilir. Öğrenciler bu stratejiyi kullandıklarında, verdikleri bilgilere dayanarak makul bir tahminde bulunacaklar ve daha sonra tahminlerinin doğru olup olmadığını kontrol edeceklerdir. Doğru cevap bulunana kadar tahminler cevaba daha da yaklaşmalıdır.

Tablo kullanma veya liste oluşturma

Bir tablo kullanmak, soruda verilen bilgileri sıralamak ve düzenlemek için iyi bir yoldur. Tabloda verilen bilgiler, umarım öğrencileri doğru çözüme yönlendirecektir. Liste yapmak, öğrencilerin problemde verilen bilgileri çözmelerine yardımcı olacak bir stratejidir. Öğrenciler çözümün tüm olanaklarını görebildiğinde, sorunu daha kolay çözmeye çalışabilirler.

Mantıksal akıl yürütme

Bu problem çözme stratejileri, öğrencilerin doğru çözümü bulmak ve olası çözümleri ortadan kaldırmak için soruda verilen bilgileri kullanmalarını gerektirir.

Bir desen bulun

Öğrenciler  problem çözme stratejileri kullandıklarında verilen bilgilerden bir model ararlar. Desen belirlendikten sonra, öğrenciler daha sonra ne olacağını tahmin edebilir ve ardından doğru çözümü bulmak için desene devam edebilir.

Geriye doğru çalışma

Geriye doğru çalışmak, sorunun nihai sonucu zaten verildiğinde kullanmak için mükemmel bir stratejidir. Öğrencilerin sadece daha önce meydana gelen olayları bulmaları gerekir.

Daha kolay bir sürümü çözün

Bazen sorunun bir adımda çözülmesi çok zordur. Bu olduğunda, öğrenciler sorunu daha küçük sayılar kullanarak yeniden düzeltme gibi daha küçük ve en kolay adımlara bölerek sorunu daha basit hale getirebileceklerdir.

Kaynak : https://garyhall.org.uk/maths-problem-solving-strategies.html

https://www.matematikonline.com/neden-problem-cozemiyorum/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?