dgs sınavına son iki ayda nasıl çalışılmalı
Yazıyı değerlendirin

 

9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı DGS için artık yaklaşık iki ay kaldı diyebiliriz. DGS 2020 için öğrencilerimize sınav psikolojileri ve çalışma taktikleri hakkında öneriler sunacağız.

Sınav tarihleri yaklaştıkça öğrencilerde farklı davranışlar gözlemleyebiliyoruz. Bu öğrenci davranışlarından ilki DGS 2020 için çok sıkı hazırlanıp yoğun çalışma temposunda olan ve sınava az süre kala tükenmişlik yaşayıp çalışmayı bırakmak oluyor. Çok tehlikeli olan bu durumu yaşamamak için enerjinizi iyi ayarlamalı ve son güne kadar yavaş ama planlı çalışmalısıız. Tutarsızlık ve kararsızlık değil iyi planlanmış ve içinde aynı anda hem ders hem dinlenmeyi barındıran programlar doğrultusunda sınava hazırlanmalısınız. İkinci davranış biçimimiz de yıl boyunca sınav için herhangi bir hazırlık yapmayan ve son iki ay sınava hazırlanmaya karar vermek. Evet imkânsız değil ama zor bir durum. Öncelikle iki ay içinde sınavı kazanmayı planlayan öğrencilerimizin hazırbulunuşluk düzeyleri ve hedefleri baz alınmalıdır. Özellikle matematik dersi için temeli çok zayıf olan öğrencilerin iki ay içinde yüksek net sayısı hedeflemeleri onları hayal kırıklığına uğratacaktır. Temeli olan ve sadece soru çözme konusunda eksiği olan öğrenciler için durum biraz daha farklı. Gerçekten iyi planlanmış bir çalışma süreci ile istenilen noktaya gelmek mümkün olacaktır.

DGS 2020 Denemeleri

Sınavı kazanmak için sadece düzenli çalışmak yetmez. En az onun kadar önemli bir şey vardır ki o da deneme sınavlarıdır. Eğer düzenli olarak deneme sınavı çözmüyor yani sınavın provasını yapmıyorsanız çalışmalarınızın ne derece sonuç vereceğini göremezsiniz. Özellikle son iki aylık süre zarfında düzenli deneme sınavı uygulamalı ve denemelerinizin sonuçlarını, yanlış-doğru analizlerini titizlikle yapmalısınız. Boş bıraktığınız ya da yanlış yaptığınız sorulara tekrar bakmalı ve doğrularını öğrenmelisiniz. Ayrıca yanlışlarınızın neden yanlış olduğu da çok önemlidir. Konu eksikliği ya da dikkatsizlik bu iki yanlış türü arasında fark vardır. Konu eksikliğinden kaynaklı yanlışlarınızı tespit ettiğinizde tekrar dönüp konu çalışmalısınız. Bu şekilde panik yapmadan sakin fakat kararlı bir çalışma planıyla sınavı kazanabilirsiniz. Yürümek istediğiniz yollarda hepinize başarılar dileriz.

https://www.matematikonline.com/dgs-online-matematik-dersi-dgs-puan-hesaplama/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?