neden problem çözemiyoruz
1.1/5 - (67 votes)

 

Günümüzde bilgi hızlı bir değişim ve gelişim yaşıyor. Bilginin değişen hızıyla birlikte her türlü yaşam alanında problemler türüyor ve birikiyor. Haliyle toplumların problem çözme becerilerinin gelişmesi gerekiyor. Bu görev de genellikle toplumun yetiştiği eğitim kurumlarına düşüyor. Toplumların kaliteli bireylerden oluşması için problem çözme yetisine sahip olması gerekiyor. Düşünen, sorgulayan, merak eden, irdeleyen bireyler eğitim kurumlarının yetiştirmesi istenen bireyler haline geliyor.

Okulda karşımıza çıkan her türlü problem aslında bizi hayata hazırlayan süreçler. Biz problemi sıkıntılı ve çözüm bekleyen bir durum olarak tanımlıyoruz. Sıkıntılı kelimesinin bile öğrencileri problem çözme süreçlerinden soğuttuğu doğru. Fakat problem çözme sürecinin bir parçası olduğumuz takdirde süreç öyle kolay işliyor ki bunu öğrencilere iyi anlatmak lazım. Öğrenci problem çözme yetisini kazandığı zaman başarısız olması için hiçbir neden yok.

Geçmiş yıllarda uygulanan tüm sınavları incelediğimizde, sistemlerin, sınavların, soruların değişmesine rağmen problem alanlarının hiç değişmediğini görürüz. Bunun sebebi dediğim gibi eğitim kurumlarının asıl amacının kendi problemlerini çözebilen bireyler yetişmesidir. Problem çözmeden öğrencilerinin hedeflerine ulaşmaları mümkün değildir. O halde problem nasıl çözülür ve niçin problem çözemiyoruz sorularının cevapları aranmalıdır.

Öğretmenler ve veliler olarak öğrencilerimizi problem çözmeleri için teşvik etmeli onların kendilerine olan güvenlerini arttırmalıyız. Sonrasında problem çözme basamaklarını öğrencilere öğretmeliyiz.

Matematik Problemi Çözme Basamakları

  • Öncelikle problemi tanımak ve anlamak gerekir.
  • Eldeki veriler toplanır ve analiz edilir.
  • Problem için çözüm yolları oluşturulur ve uygun çözüm yolu seçilir.
  • Seçilen çözüm yolu denenir.
  • Çözüm kontrol edilir.

Son yıllarda matematik sorularının tarzı tamamen değişerek yorum yapabilme becerisi ön plana çıkmıştır. En basit diye nitelendirdiğimiz konuların soruları bile uygulamaya dönüktür. Öğrenciler bu soru tarzlarına alışkın olmadıkları için soruları çözmekten çekinmekte ve başarısız olmaktadır. Öğrencilerimizin yeni nesil matematik sorularında başarılı olabilmeleri için ön yargısız bir şekilde soruları okumaları, anlamaları ve yorum yapmaktan kaçınmamaları gereklidir. Aslında en uzun soru en kolay sorudur. Bu bağlamda yeni tarz matematik soruları içeren testler çözülmeli ve bol bol kitap okunmalıdır.

Problem çözme becerisi sadece sınavlarda değil hayat karşısında da bizi bir adım ileri taşır. Sevgili öğrenciler, problem çözmenin tadına vardığınızda hem ders çalışmanın hem de hayatınızın daha kolay hale geldiğini göreceksiniz. Hepinize başarılar dilerim…😊

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?