lgs matematik soruları
5/5 - (1 vote)

LGS matematik soruları hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sizin için sorduk sizin için cevapladık!

LGS Matematik Soruları ve Kampsamı Nedir?

LGS matematematik testi, 20 sorudan oluşur ve bu sorular yeni nesil matematik soruları tarzında gelmektedir. 20 soru kapsamı 8.sınıf matematik müfredatıdır fakat bu soruları çözebilmek için geçmiş yıllardan gelen matematik temel işlem yeteneğinin ve temel matematik bilgilerinin tam olması gerekir.

Yeni Nesil LGS Matematik Soruları Demektir?

Müfredat dahilindeki konulara yönelik üst düzey düşünme becerilerini ölçen soru tipleridir. Çoğunlukla uzundur fakat bu her yeni nesil matematik sorusunun zor olduğu anlamına gelmez. Öğrencinin konuyla ilgili sadece bilgi düzeyi değil analiz,sentez ve yorum kabiliyetini de ölçer. Bu soruları hem doğru hem hızlı çözebilmek için düzenli çalışmalarak yeni nesil soruları içselleştirmek gerekir.

Yeni Nesil Sorularda Nasıl Başarılı Olurum?

Öncelikle varsa geçmiş yıllardaki temel matematik eksikliklerini kapatmanız gerekir. Daha sonra her konu özünü kavrayarak kazanım testleri ile pekişitrimelirdir. Öğrenci kazanım testlerinin kendisi için yeterli olduğunu düşündüğü anda yeni nesil soru çalışmalarına başlanmalı ve düzenli aralıklarla mümkün olduğunca farklı soru tipleri çözülmelidir. MEB örnek sorular ve geçmiş yıllardaki çıkmış sınav soruları mutlaka birden fazla kez çözülmelidir.

LGS Matematik Netleri Nasıl Artar?

Öncelikle sabırlı ve azimli olmak gerekir. Sınav kapsamı tüm 8.sınıf müfredatından oluştuğu için son konu bitene kadar netleriniz genel denemelerde doğru sonucu vermeyecektir. Bu noktada konu denemelerine ağırlık verilmeli ve her denemeden sonra deneme analizi yapılmalıdır. Deneme analizi doğru yanlış ve boş sayılarının yazılıp yanlış sorularının neden yanlış yapıldığının değerlendirilmesi ile olur. Bir yanlışın sebebi soruyu yanlış okuma, bilgi eksikliği, işlem hatası vb sebeplerden kaynaklanabilir. Bu sebebi bulup düzeltmeniz gerekir.

Hızlı Soru Çözmenin Yolları Nelerdir?

LGS matematik soruları ve sınavın genelinde başarılı olmak istiyorsanız uygulamanız gereken bir diğer yöntem süre kontrolüdür. Soruları hızlı  ve doğru çözmek için bol bol kitap okumalısınız. Türkçe paragraf soruları çözerken de hızınızı arttırabilirsiniz. Bir konuyu iyi öğrendiğinizi düşünüyorsanız o konu ile ilgili test çözerken süre tutun ve not edin. Bir sonraki sefer bu süreyi iyileştirmeye çalışarak da hız kazanabilirsiniz.

İyi bir lise iyi bir üniversite demektir. LGS hazırlık sürecinde tüm öğrencilere başarılar dileriz.

 

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?