lgs matematik konuları
Yazıyı değerlendirin

Matematik, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında belki de en önemli ve dikkat gerektiren testlerden biridir. LGS matematik konuları, sınav puanını belirleyen kritik bir faktördür. Bununla beraber ğrencilerin analitik düşünme becerilerini ve problem çözme yeteneklerini ölçen bir ölçüt yine lgs matematik testidir.

LGS matematik soru dağılımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, öğrencilerin sınav stratejilerini doğru bir şekilde belirlemelerini sağlar. Bu bilgi, doğru bir çalışma planı yapmalarına, öncelikli konulara odaklanmalarına ve daha iyi bir performans göstermelerine yardımcı olur. Dolayısı ile LGS matematik en çok çıkan konuları takip etmek, matematik sınavında başarıya giden yolda önemli bir adımdır.

Konu ve Soru Dağılımı Nasıldır?

LGS matematik konu dağılımı her yıl değişse de genel trende baktığımızda bazı konulardan daha fazla soru çıkar. LGS matematik soru dağılımı incelendiğinde çarpanlar ve katlar, üslü ifadeler, köklü ifadeler ve cebirsel ifadeler en çok karşılaşılan konular arasında yer alır.

Matematik konu dağılımı incelendiğinde her bir konunun bir önceki konu için de temel oluşturduğu görürüz. Yani matematik sarmal bir ders olduğundan her konu bir önceki üzerine inşa edilir. Bu sebeple konu atlamadan bir bütün olarak çalışılmalıdır. Yani sadece sınavda en çok soru çıkan konulara çalışmak doğru bir uygulama olmayacaktır.

Yani, tüm konuları yeterli şekilde öğrencikten sonra en çok soru çıkan LGS matematik konuları üzerinde yoğunlaşarak çalışmak, sınavda başarıyı artırmak için önemlidir. Dolayısı ile düzenli ve planlı bir çalışma, matematik sınavında daha iyi bir performans sergileme şansını artırır.

LGS matematik soru dağılımı yıllara göre şu şekildedir.

lgs-matematik-soru-dağılımı8.sınıf Matematik Müfredatı Neleri İçerir?

8.sınıf matematik müfredatı, öğrencilere matematiksel kavramları daha derinlemesine anlama ve matematik becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Aynı zamanda lise matematik müfredatı için de temel oluşturur. Sağlam bir matematik temeli, lisede daha karmaşık matematik konularını anlamak ve çözmek için gerekli olan ön bilgileri sağlar. Bu nedenle, öğrencilerin lise eğitimlerinde temel bir yapı oluşturur.

Genel olarak, 8.sınıf matematik müfredatı aşağıdaki konuları içerir:

1.Dönem 8.Sınıf Matematik Müfredatı

 • Çarpanlar ve Katlar
 • Üslü İfadeler
 • Kareköklü İfadeler
 • Veri Analizi
 • Basit Olayların Olma Olasılığı
 • Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler

2.Dönem 8.Sınıf Matematik Müfredatı

 • Doğrusal Denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Geometrik Cisimler

2020’de pandemi, 2023 yılında da yaşanan deprem nedeniyle öğrenciler yalnızca 8.sınıf 1.dönem konularından sorumlu tutulmuştur. Sınavda 2.dönem matematik konularından soru sorulmamıştır.

LGS Matematik Konularında Başarı İçin Matematik Temelinin Önemi

LGS  hazırlıksürecinde olan öğrencilerin başarılı olabilmeleri için matematik temelinin sağlam olması büyük önem taşır. Ek olarak matematik, diğer derslerle olan bağlantısı ve hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkması nedeniyle temel bir bilgi birimidir.

Matematik temeli, öğrencilerin ileri konuları anlamalarını ve çözümlemelerini de kolaylaştırır. Temel kavramlar, matematiksel işlemler, formüller ve yöntemler gibi unsurlar yeni nesil matematik problemlerini çözmek için temel bir yapı sağlar. Eğer öğrenci, temel matematik becerilerine sahip değilse, zorlu konuları anlamak  oldukça zor olabilir. Dolayısı ile konuları anlamakta zorlanan öğrenciler destek alarak bu durumu rahatlıkla aşabilir. 8.sınıf matematik özel ders fiyatları ile ilgili bilgi edinebilir.

Bu temel, öğrencilere sınav stratejisi geliştirme konusunda da yardımcı olur. Temel matematik becerilerine sahip olan bir öğrenci, soruları daha iyi anlayabilir, doğru çözüm yöntemlerini seçebilir ve zamanı daha etkili bir şekilde kullanabilir. Sonuç olarak, matematik temeli olmayan bir öğrenci ise soruları anlama ve doğru yöntemleri seçme konusunda zorlanabilir, zamanı verimli bir şekilde kullanamayabilir ve hata yapma olasılığı artar.

Sık Sorulan Sorular

LGS, sayısal ve sözel bölüm şeklinde iki oturumdan oluşur. Adaylara, sözel bölüm 50, sayısal bölüm 40 olmak üzere toplam 90 çoktan seçmeli soru sorulur.
Sözel bölüm; Türkçe 20 soru, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru, Yabancı Dil 10 soru toplamda 50 sorudan oluşur. Sayısal Bölüm; Matematik 20 soru, Fen Bilimleri 20 soru toplamda 40 sorudan oluşur.
LGS matematik testinde konu soru dağılımı her yıl değişmektedir. Yıllara göre değişen soru sayılarını yazımızdaki tabloda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.
Sınavda yapılan branş bazlı netlerin puanı etkileme yüzdesi şu şekildedir. Matematik %33, Fen bilgisi %28,Türkçe %23, Din Kültürü %5, İnkılap %5, İngilizce %5.
Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?