yeni nesil soru çözme teknikleri
Yazıyı değerlendirin

Sınavlara hazırlık sürecinde yeni nesil sorularda zorlanan tüm öğrenciler için yeni nesil soru çözme teknikleri içeren adımları sıraladık. Siz de bu adımları uygulamaya çalışır ve kararlı davranırsanız matematikte başarıyı yakalayabilirsiniz.

1.Adım-Konu Çalışmaları

Matematik dersinde bir konuda başarılı olabilmek için o konunun mantığını, formüllerini ve bağlantılı olduğu soru tiplerini çok iyi analiz etmek gerekir. Örneğin oran orantı konusuna çalışıyorsunuz ve öğrenmeniz gerekenler nelerdir?

  • Öncelikle oran ve orantı nedir?
  • Oran orantı mantığı nerede kullanılır?
  • Bağıntıları nelerdir?
  • Hangi soru tipleri ile karşımıza gelir?

Yeni nesil soru çözme tekniklerini kavramak istiyorsanız, bu soruların cevaplarını öğrenmiş olduğunuzdan emin olun.

2.Adım-Konu Kavrama Soruları

Konu kavrama soruları o konuyla ilgili soyut bilgileri soru üzerinde görmenizi sağlayan soru tipleridir. Kısa fakat bilgi düzeyinizi ölçerek konunun her kazanımını anlamanızı sağlar. Bu soruları çözmeden yeni nesil soruları çözmeye geçerseniz büyük ihtimal ile başarısız olup motivasyonunuzu kaybedeceksiniz. Yeteri kadar konu kavratıcı soru çözmelisiniz. Konu kavrama soruları yeni nesil soru çözüm adımlarınızda hızlanmanızı sağlayacak önemli faktörlerden biridir.

3.Adım-Yeni Nesil Sorulara Giriş

Daha önce yeni nesil sorular konusunda tecrübeniz yoksa yeni nesil soruları kalay-orta-zor şeklinde 3 bölümde çözün. Öncelikle kolay soruları çözün ve hızlanmaya çalışın. Ardından yeterli sayıda kolay soru çözdüğünüzü düşünüyorsanız orta ve zor seviyelere geçin.

Yeni nesil soru çözme teknikleri arasında soruyu doğru ve hızlı okumak çok önemlidir. Sorunun başını okuyup sonuna geldiğinizde başını unutmamak için yapmanız gereken ufak notlar almak ya da soruyu içinizden tekrar etmek olabilir. Bu kısımda kendinizi iyi tanıyarak size özel bir yöntem geliştirebilirsiniz. Verilen bilgileri kısa kısa notlar alarak boş kısımlara yazabilirsiniz. İşlem hatası yapmamaya özen gösterin ve bir sorunun içinden çıkamıyorsanız soruyu tamamen silip başka sorulara bakın sonra tekrar yapamadığınız soruyu çözmeye çalışın.

4.Adım-Yeni Nesil Denemeler

Denemeler öğrendiklerinizi test edebileceğiniz en iyi araçtır. Yeterli alt yapıyı sağladıktan sonra deneme çözmek sizi fazlasıyla geliştirir. Süre tutarak konu denemesi ya da genel deneme çözmelisiniz. Bu sınavın provasıdır ve ne kadar çok prova yaparsanız sınavda gerçek performansınız o kadar iyi gösterebilirsiniz.

5.Adım-Deneme Analizi

Yeni nesil soru çözme teknikleri arasında en önemli adım deneme analizi yapmaktır. Bir soruyu doğru yaptınız. Neden ve nasıl? O soruyu bildiğiniz için mi doğru yaptınız, tahmin mi ettiniz yoksa şıkları mı denediniz? Ya da yanlışlarınız…Yanlışlarınız çok kıymetlidir. Çünkü onlar sizin eksiklerinizdir ve siz eksiklerinizi kapattığınız zaman başarılı olursunuz. Yaptığınız yanlışların sebeplerini analiz etmelisiniz. Yanlışlarınızın sebebi; işlem hatası mı, bilgi eksikliği mi ya da okuma hatası mı? Bu analizleri yapıp mutlaka yapamadığınız soruların doğru çözümlerini öğrenmeli ve bir süre sonra o soruya tekrar dönerek bilginizin kalıcılığını ölçmelisiniz.

Yeni nesil soru çözme teknikleri için size verdiğimiz adımları uyguladığınızda başarılı olacak ve hedeflerinize ulaşacaksınız.

MatematikOnline

 

 

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?