matematik korkusu nasıl yenilir
Yazıyı değerlendirin

Aylardır belki de yıllardır bu sınava hazırlanan siz değerli öğrenciler…Çokça emek verip özveride bulundunuz gece gündüz demeden çalıştınız…Belki de bazen sıkılıp bunaldınız çalışmaktan…Ama artık yolun sonuna geliyoruz, hayallerinize kavuşmaya çok az kaldı 🙂 YKS ye son bir ay kala nasıl çalışmalı ve YKS çalışma programı nasıl olmalı bunu konuşacağız elbette.

Ama önce şu konuda anlaşalım…

  • Kendine Güven!

Ben de yıllardır sınava girmiş bir öğretmen olarak LGS, YKS, ALES, KPSS gibi sınavlarda aldığım tüm iyi sonuçlarda şunu fark ettim. Kendime güvenip gülümseyerek o sınava girdiysem başarılı oluyorum… Bu yüzden sana en önemli tavsiyem kendine güven… Son bir ay kaldı derslere nasıl çalışmalıyım sorusuna geçmeden bir konuyu daha konuşalım.

  • Sınava Fiziksel Olarak Hazırlan!

Bazılarımız sabah erken kalkıp ders çalışmayı sever bazıları ise gece geç saatlere kadar çalışmayı…Ama artık sınava sayılı günler kaldı. Sabah kalkış saatinizi sınava gidecekmiş gibi düzenlemeyi ve güzel bir kahvaltı yapıp belki 15 dakika bir egzersiz ile kendinizi zinde ve motive hissetmeyi alışkanlık haline getirin. Emin olun çok faydasını göreceksiniz. Son bir ay kala sabah kalkış saatimizi düzene oturtup sınava gidecekmişiz gibi kahvaltımızı aynı saatte yapıp saat 10 da masamıza oturacağız. Kronometremizi ayarlayacağız ve 10.15 te süremizi başlatıyoruz.

YKS Çalışma Programı İçin Son Tavsiyeler

  • Her sabah bir deneme çöz

Bir gün TYT denemesi, bir gün AYT denemesi olarak planlayabilirsiniz. Mümkünse bir optik üzerine kurşun kaleminizle işaretleyerek çözün. (İstersen yanına 2 şekerde al ÖSYM şekeri  🙂

  • Denemeleri hangi sırayla çözeceğini belirle

Denemeye bir Türkçe ’den bir Matematikten başlama hangi sırayla çözeceksen ona kesin kararını ver ve her denemede o sırayı izle.

  • Denemelerin analizini yap ve yapamadığın soruların çözümünü öğren

‘Ben bugün deneme çözdüm’ demekle bu kervan yürümez… Önemli olan deneme çözmek değildir. Yapamadığın soruları ya da yanlış yaptıklarını öğrenmek eksik olduğun konuları tekrar edip kapatmaktır. Bunu unutma. Ben doğru yaptıklarıma da hızlıca bir göz gezdirirdim neyi ne kadar bildiğimden emin olmak için. 🙂

  • Kısa tekrarlar yap

Son bir ayda YKS çalışma programı için saatlerce günlerce sadece konu çalışmak size zaman kaybettirir. Ayrıca motivasyonunuzu azaltabilir. Daha önce çalıştığınız konuları önceden çıkardığınız özet notlara ya da altı çizili yerlere, formüllerine bakarak göz gezdirebilirsiniz. Hiç çalışmadığınız sözel konuların bir özetini bulup okuyabilirsiniz. Fakat sayısal konularda bu daha zor olacaktır en iyisi o konulara girmeyip önceden çalıştıklarımıza göz gezdirmek olacaktır.

Bazı öğrencilerim ‘Çalışmıştım ama unuttum.’ diyor.

Gerçekten çalıştıysan unutmadın aslında o beynimizde bir yerde ortaya çıkarılmayı bekliyor. İnan ki YKS’ye son bir ay kala yaptığın kısa tekrarlar ve notlarına göz gezdirmek sınavda sana çok şeyi hatırlatacaktır.

En önemlisi bu hayat senin hayatın ve kendin için çabalıyorsun. Hayallerin için hayatın için bunu unutma son bir ay sık dişini elinden gelenin en iyisini yap.

KENDİNE GÜVEN ve GÜLÜMSEMEYİ UNUTMA.

ÇÜNKÜ SEN DEĞERLİSİN …

Matematik Öğretmeni

Duygu UÇAR

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?