dgs sınavına son iki ayda nasıl çalışılmalı
4.6/5 - (31 votes)

Öğrencilerin matematik net sayıları sınavda alacakları puan üzerinde oldukça etkili. Durum bu şekilde olunca matematik sorusu çözmeden hedeflenen bölümü kazanmak gerçekten zor. Öğrencilerin matematiği sevmeleri daha sonra da içselleştirerek çalışmaları için farklı yöntemler söz konusu. YKS hazırlık aşamasında öğrencilerimizin yaptığı en büyük hata plansız ve verimsiz çalışmak. Bu yazımızda matematik netleri nasıl artar, net arttırma yöntemleri ve bazı fakülteler için yapılması gereken matematik net sayılarından bahsedeceğiz.

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavın ilk basamağı. Tüm öğrencilerin girmek zorunda olduğu ortak alan diyebiliriz. Ben sözelciyim matematik çözmeme gerek yok mantığını silip atıyoruz yani 😊 Hangi bölümü yazacak olursanız olun matematik çözmek sizi bir anda başka bir seviyeye çıkaracak. Şimdi matematik çalışmayı kabul ettiğimize göre gelelim TYT matematik netleri nasıl artar?

  • Konu Çalışmak:

Zamanın bizim için kıymetli olduğu bir yıl. Bu sebeple konuyu uzun uzun konu anlatımı okumak yerine farklı kanallardan konu anlatım videolarını izleyerek gerekirse ders alarak öğreniyoruz. Soru çözerken işimize yarayacak önemli noktaları not edebiliriz. Fakat TYT kesinlikle ezbere ve formüle dayalı bir sınav değildir. İşimiz daha çok sorular ile ilerleyecek.

  • Kavrama Düzeyi Soru Çözümü:

Konuyu dinleyip anladıktan sonra iş başa düşüyor. Temel ve başlangıç seviyesi bir kitap alıyoruz ve öğrendiğimiz konu ile ilgili soruları çözmeye başlıyoruz. Soruları numara sırasına göre 1. sorudan başlayarak çözüyoruz ve testi sonuna kadar tamamlıyoruz ki eksiğimiz kalmasın. Sorularımızı çözdükten sonra kesinlikle testi kontrol ediyoruz. Ve en önemli nokta yapamadığımız soruların doğru çözümünü öğrenmek. Kitapların soru çözüm videolarından ya da bir hocadan yardım alabilirsiniz. Bunun yanında önemli gördüğünüz size tam anlamıyla konuyu kavratan soruları kesip bir zarfa koyabilirsiniz. Daha sonra o soruları unutmamanız adına çok faydalı olacaktır.

  • Yeni Nesil Soru Çözümü:

TYT matematik soru formatı son yıllarda değişiklik gösterdi ve şekil üzerinden metni anlama ve yorumlamaya dayalı bir formata dönüştü. Yani sadece konuyu bilmek tek başına yeterli olmuyor. Farklı kaynaklardan bol bol değişik soru çeşitleri görülmeli ve gün geçtikçe süre tutarak çözülmeli. Kavrama düzeyi soru çözümünde anlattığımız kurallar aynen geçerli. Öğrenci yapamadığı soruların doğru cevabını öğrenmediği sürece kaç soru çözdüğünün pek bir önemi kalmıyor.

  • Deneme Çözümü ve Sınav Analizi:

Deneme bizim aynamız. Neredeyiz, nereye gidiyoruz ve nerede takılıyoruz. Bu soruların cevaplarının tümü denemelerde saklı. Kesinlikle süre tutularak düzenli matematik denemesi çözmeliyiz. Denemelerimizdeki doğru, yanlış ve netlerimizi hesaplayıp bir yere not etmeli ve her denemeden sonra bu verileri karşılaştırmalıyız. Yine yanlışlarımızın sebeplerini düşünmeli ve gerekirse konuya tekrar dönmeliyiz. Ayrıca yine öğretici bulduğumuz soruları kesip zarfa atabilir, ara ara tekrar edebiliriz.

Matematik netleri nasıl artar artık biliyoruz. Gelelim hangi fakülte için kaçnet yapmamız gerekir?

https://www.matematikonline.com/verimli-ders-calisma-yontemleri/

Tıp İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Kuşkusuz çoğu öğrencinin hayali tıp fakültesinde okumak. Çok kutsal olan bu mesleğe girmek ne yazık ki bir hayli zor. Disiplinli istikrarlı bir çalışmanın sonucunda elbette ki imkânsız değil. Peki sayısal puan türü ile öğrenci alan tıp fakültesi için kaç net yapmak gerekir ve matematik netleri nasıl artar?

Bu bilgi için yök atlas isimli bir siteden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Matematik bazlı konuşacak olursak TYT ve AYT için 32 netin altına düşmemeniz gerekir. 40 soruda 32 net ulaşılamayacak bir hedef değildir. Fakat sınav heyecanı ve diğer etmenleri düşünürsek deneme sınavlarında 35-40 arası bir bantta gezinmemiz gerekir. Elbette ki 50.000 barajını unutmadan. Tıp fakültesi kazanabilmek için tüm branşlardan çıkabildiğimiz maksimum nete çıkmalıyız. Konu ayrımı şansımız yok. Tüm ayrıntı noktalara değinmeli çok titiz bir çalışma süreci geçirmeliyiz.

Mühendislik İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Mühendislik fakültelerine girebilmek için sayısal puanınızın daha yüksek olması gerekir.Bugün üniversite kontenjanlarını incelediğimizde en geniş puan aralığının mühendislik fakültelerinde olduğunu görürüz. Öncelikle mühendislik okumak kadar iş imkanlarını değerlendirmenin doğru olduğunu düşünüyorum. Özel sektördeki iş alımlarında mühendisler için okuduğu okulun ismi, not ortalaması, dil bilme ve kişinin kendini ne kadar geliştirdiği gibi kriterler baz alınıyor. Zaten sıralamada 300.000 barajı var yüksek puanlı üniversite ve bölümleri hedeflemek gerekli. Net bazlı değerlendirirsek TYT ve AYT matematiği adına 28-30 netlerin altına düşülmemesi gerekiyor. Yine düzenli bir çalışma ile kazanılması mümkün olan mühendislik fakültesine siz de girebilirsiniz. Hatta bu bölümler için hata payınız biraz daha yüksek. Belki bir iki konudan vazgeçebilir ya da o konuların zor sorularını hedef dışı bırakabilirsiniz.

Hukuk İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Hukuk fakültesi eşit ağırlık puan türü ile öğrenci alan bir bölümdür. Devlet üniversiteleri arasında hukuk fakültesine giren en düşük puanlı öğrencinin netleri açısından değerlendirecek olursak TYT ve AYT için ortalama 20 matematik netinin altına düşmememiz gerekir. Tabi ki bu fakülte için özellikle Türkçe ve Edebiyat netlerini de iyi analiz etmemiz gerekir. 20 alt sınır olduğunu göz ardı etmeden ciddi anlamda matematik temeliniz sıfır olsa bile bu sayılara çok rahat ulaşabilirsiniz. Tabi ki yine aynı kurallar geçerli. Düzenli ve istikrarlı ders çalışma, soru çözümü, yapılamayan soruların doğru çözümlerinin öğrenilmesi ve deneme sınavları.

Karar vermek ve geleceğinizi şekillendirmek sizin elinizde ve bu sizin hayatınız. Kendi tercihlerinizin sonuçlarını yaşayacaksınız. Elbette ki bir sınav sizin hayatınızın tüm ölçütü ve şartı değil. Fakat sizin için çok önemli bir dönüm noktası. Ders çalışmayı kendiniz için zevkli hale getirip anlamlı kılabilirsiniz. Kesinlikle içselleştirerek öğrendiğiniz bilgiler kalıcı olacak ve tahmin ettiğiniz kadar zorlanmayacaksınız.

Matematik Netlerini Arttırmak İçin Taktikler

  • Öncelikle çıkan ortalama soru sayılarını içeren bir konu listesi yapın. Hangi konudan yıllara göre kaç soru çıkmış bunu bilmeniz çok önemli. Çok soru çıkan konuları hedef alırsanız netleriniz hızla artacaktır. Özellikle problemler konusunu iyi çalışmalı bol soru çözmelisiniz. Bunun yanında rasyonel sayılar, doğruda ve üçgende açılar gibi nispeten kolay konulardan soru kaçırmamaya çalışın.
  • Konuları okuyarak değil daha çok video dersler ya da canlı dersler dinleyerek öğrenmeye çalışın. Bir arkadaşınızdan o konuyu size anlatmasını isteyebilir ya da online canlı derslere başvurabilirsiniz.
  • Matematik konu ile değil kalemi eline alıp soru çözme ile öğrenilir. Kısacası hocam anlıyorum ama kendi başıma kaldığımda soru çözemiyorum diyen birçok öğrenci ile karşılaşıyoruz. İlk denemede olmasa da tekrar tekrar işin üzerine giderek sonunda başarılı olacaksınız.
  • Video çözümlü soru bankaları sizin için birer hazine. O soruların çözümleri video şeklinde hocalar tarafından tek tek anlatılmış. Yani öğretmen yanı başınızda. Bu imkanları iyi değerlendirip matematik netlerinizi kısa zaman içinde arttırabilirsiniz.

Biz matematikonline ailesi olarak sınav hakkındaki tüm bilgi birikimimizi ve tecrübemizi sizin başarılı olabilmeniz için kullanıyoruz. Doğru yöntem ve tekniklerle matematik öğrenmek ve hayalinizdeki üniversite ve bölüme kavuşmak için bizimle iletişime geçebilir, dersler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?