sıfırdan matematik öğrenme yolları
Yazıyı değerlendirin

Matematik, biz fark etmesek de yaşamımızın ilk yıllarından itibaren bizimledir. Küçük yaşlarda oyuncak saymayla başlayan matematik yaşantılarımız, toplama çıkarma derken okul hayatımızın ilerlemesiyle birlikte sorumlu olduğumuz bir ders halini alır. Bazı öğrencilerin matematiğe karşı oluşan ön yargıları sebebiyle matematik onlar için ‘zor’ ve ‘anlaşılmaz’ bir derse dönüşür. Fakat hangi yaş grubunda olursanız olun sıfırdan matematik öğrenme yolları elbette vardır.

Sıfırdan Matematik Öğrenme için Karar Verin

Öncelikle yapmanız gereken kararlı ve inançlı olmak. Matematik öğrenmeye karar verdikten sonra kendinize ve yapabileceklerinize inanın. Eğer gerçekten temeliniz yoksa bahanelerinizi bir kenara bırakıp çalışmak için iç motivasyonunuzu sağlamalısınız. Eski olumsuz yaşantılarınızı ve başka insanların söylediklerini bir kenara bırakın. İnsan isterse her şeyi başarabilir unutmayın. Tabi ki de karar vermek size matematik öğretmeyecektir.

Doğru Öğretmen ve Doğru Kaynak Seçin

Sıfırdan matematik öğrenme yolları için ilk yapmanız gereken bir öğretmen bulmak. Bu öğretmen okul ya da dershane olmak zorunda değildir. Zira matematik dersinde temelim zayıf diyorsanız okul ya da dershane gibi ortamlarda sıfırdan matematik öğrenmeniz biraz zor olabilir. İmkânınız varsa özel bir öğretmen ile işe başlayabilir ya da internet üzerinden ücretsiz dersler anlatan öğretmenler bulabilirsiniz. Tüm bunların yanında tüm konuları sıfırdan ve ayrıntılı şekilde anlatan bir kitap edinmelisiniz. Günümüzde çıkan kitaplar eskiye göre oldukça gelişti. Bazı yayınlar neredeyse her sorunun video çözümlerini kitap ile beraber öğrenciye sunuyor. Bunlar işinize yarayacaktır. Gerekli dokümanları temin ettikten sonra sıra geldi ilk konuyu öğrenmeye.

Kolaydan Zora Bol Soru Çözümü

Matematiği diğer derslerden farklı kılan noktası konudan çok sorulardan oluşmasıdır. Konuyu bilirsiniz fakat sorulara geldiğinizde takılabilirsiniz. Tabi ki formülleri ve gerekli bilgileri bilmelisiniz fakat başarılı olmak için çok sayıda soru tipiyle karşılaşmanız gerekir. Örneğin üslü sayılar konusunu öğrenmek istiyorsunuz. İlk önce üslü sayı nedir, açılımı nasıldır, üslü sayılarla işlemler nasıl yapılır bunları konu anlatımlı kitaptan ya da öğretmenden öğrendiniz. Sonrasında en az 50 tane çözümlü örnek incelemeli gidiş yollarını iyice anlamalısınız. Hatta incelediğiniz örneklerin çözümlerini kapatıp bir kez de kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz. Sonrasında kolaydan zora doğru bol bol soru çözmeli konuyu iyice pekiştirmelisiniz. Son adım olarak mutlaka çözemediğiniz soruları çözdürmeli eksiklerinizi öğrenmelisiniz. Çözemediğiniz sorular sizin için çözebildiklerinizden daha kıymetli. O sorular size eksiklerinizi gösterir. Gerçekten matematik öğrenmek ve hedeflediğiniz noktalara ulaşmak istiyorsanız önünüzde hiçbir engel yok. Yeter ki kendinize inanın.

Matematik Online Farkı İle Online Matematik Özel Ders

Matematikonline ailesi olarak öğrencilerimiz ile birlikte sıfırdan matematik öğrenme yolları üzerine çalışmalar yapıyoruz.  Klasik kurslardan ve özel derslerden en önemli farkımız, öğrencinin potansiyelini keşfetmesini sağlıyoruz, diyebiliriz. Her öğrenciye eşit eğitim yerine, tamamen kişi odaklı yaptığımız çalışmalar ile özel ders konusunda hakettiğiniz hizmeti almanıza çok önem veriyoruz. Online ders süreçlerimizde;

  • Öncelikle öğrencimizin hazırbulunuşluk ve ön bilgi düzeyi belirlenir.
  • Çıkan sonuca göre tamamen öğrenciye özel olarak hazırlanan dokümanlar ile derslere başlanır.
  • Online derslerde öğrenci ve öğretmenin karşılıklı olarak aktif olduğu öğrenci merkezli yaklaşım esastır. Dolayısı ile öğrenci derste bol bol konuşur.
  • Ders esnasında ve sonrasında öğrencimize başarı hazzını yaşatıp, onun iç motivasyonunu harekete geçirip bununla beraber kalıcı öğrenmeler sağlamak ilk hedefimizdir.

Bizimle tanışmak ve online matematik özel derslerimize katılmak için 0507 357 78 80 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?