matematik korkusu
4.9/5 - (12 votes)

.Matematik Korkusunu Yenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Merhaba sevglii öğrenciler. Matematik korkusu nasıl yenilir bu sorusundan önce bu korku nasıl ve ne zaman oluşur sorusunu sormamız gerekir. Bizim matematik korkusu dediğimiz şey belki de gerçekten korku bile değil. Belki de geçmişte yaşadığınız bir küçük olaydır.

Her şey ülkemizde matematiğin, sınav ve yüksek not alma ile bağdaştırılmasıyla başlıyor aslında. Matematik, gerçekte bizi merak ettiren ve çözmek için bize heyecan veren bilimdir. Sorulardan ve kitaplardan bağımsız hayatımızın içinde olan bir güzelliktir. Bizim bu güzelliği fark edemememizin sebebi ön yargılarımızdır.

Ön yargılarınızın birçok sebebi vardır. Belki geçmişte matematik öğretmeniniz ile yaşadığınız olumsuz bir diyalog belki de sizi bu dersi yapamadığınıza inandıran bir arkadaş hatta anlamadığınız bir konunun sebebi o akşam iyi uyuyamamanız veya karnınızın aç olması. İnanın bu kadar basittir ön yargılarınızın temeli. Siz yeter ki başarılı olmak için bir adım atın. Kendinize güvenin geçmişte yaşadığınız olumsuz yaşantıları bir kenara bırakın. Gerisi biraz sabır ve tabi ki çalışma azmi.

Başarının tadına vardığınızda yüzünüzdeki gülümseme paha biçilemez. Siz değerlisiniz ve hayallerinize ulaşmayı hak ediyorsunuz.

Matematik Öğrenmek Zekâ İşi Değil Sabır İşidir.

Matematik dersinde başarılı olmak ve var olan korkunuzu yenmek için öncelikle ben o kadar zeki değilim cümlesinden kurtulun. Sabırla çalışmak için kendinizi motive edin. Evet, belki diğer derslere göre biraz daha fazla vakit ayıracaksınız. fakat başarılı olduğunuzda aldığınız haz buna değecek.

Bazen içinden çıkamadığınız sorularla karşılaşacak ve pes etmek isteyeceksiniz işte tam o noktada bırakmazsanız zafer sizin olacak. Sabırlı olmalı ve kendinize inanmalısınız.  Yani ilk zamanlar zor geçen süreç günden güne size öz güven verecek ve artık istekli meraklı ve inançlı bir öğrenci olacaksınız.

Kısa zamanda matematiksel düşünme yeteneği nasıl gelişir fark edeceksiniz.

Başarı Arttıkça Korkularınız Azalacak

Sabrettiniz ve artık matematikle aranız yavaş yavaş düzelmeye başladı. Fark edeceksiniz ki sizi matematikten uzaklaştıran korkularınız ortadan kalkıyor. Artık kendinize daha güvenli ve çalışmak için daha isteklisiniz. Aslında başta da söylediğim gibi sizin korku diye içinizde büyüttüğünüz önyargılardır. Yani halledilmesi zor olmayan ufak önemsiz yaşantılar.

Yürümek istediğiniz yolda hepinize başarılar dilerim.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?