Yazıyı değerlendirin

Öğrencilerin, uğraşlarının sonucunu alıp derslerde başarılı olmaları ya da istedikleri nihai hedefe varmaları için mutlaka verimli ders çalışma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Ders çalışma süreçlerinde çok çalışma ve etkili çalışma gibi kavramlarla karşılaşırız. Etkili ve verimli çalışma yöntemlerinin uygulama basamaklarının bilinmesi kişiyi zaman ve emek kaybından kurtarır.

  • Hedef Belirleme

Hedefi olmayan bir insanın başarılı olmasına imkan yoktur. Hiçbir başarı tesadüf değildir sözü bu durumu özetler. Elimizde harita olmadan gideceğimiz yolu bulamayız. Ancak hedef belirlerken de gerçekçi, ulaşılabilir hedefler seçmemiz gerekir. Hedeflerimiz gerçeğe dönüştüğünde yaşam biçimimiz olur. Örneğin meslek hedeflerimiz bu açıdan çok önemlidir. Hem maddi hem manevi olarak doyuma ulaşabileceğiz hedefler seçersek mutlu oluruz.

  • Planlı Çalışma

Ders çalışırken veya sınavlara hazırlanırken mutlaka plan yapmamız gerekir. Günlük haftalık ve aylık planlara göre hareket edersek dağınıklıktan kurtulup bir düzen içinde ders çalışırız. Konuları kendinize göre bölebilir ona göre konu soru dağılımlarınızı ayarlayabilirsiniz. Unutmayın size özel ders planını sizden başka kimse yapamaz. Standart yapılan planlara uymaya çalışırken kendi düzeninizden çıkarsınız. Uygulanabilir ve tamamen kendinize özel planlar yapmalısınız.

  • Zamanı Etkili ve Verimli Kullanma

Verimli ders çalışma yöntemleri listesinde en önemli maddelerden biri de zaman konusudur. Bazı öğrenciler saatlerce çalışır ama sonuç alamaz. Hangi derse nasıl çalışılır, ne kadar konu çalışmalı, kaç soru çözmeli gibi maddelere dikkat etmelisiniz. Özellikle soru çözümü sonrasında yapılamayan sorulara mutlaka dönülmeli yanlış yapılan soruların doğru çözümleri öğrenilmelidir. Eğer sürekli aynı konudan çıkan soruları yanlış yapıyorsanız demek ki o konuyu tekrar etmeli iyice öğrenmelisiniz. Ayrıca çalışma sonrasında verilen molalar da verim için oldukça önemlidir. Mola verdiğinizde süreye dikkat etmek kaydıyla sizi dinlendirecek kafanızı dağıtacak aktiviteler yapmalısınız.

  • Çalışma Ortamını Düzenleme

Ders çalıştığınız ortam belki de vaktinizi en çok geçirdiğiniz ortamdır. Çalışma odanızın ve masanızın olabildiğince sade olması gerekir. Aradığınızı kolayca bulabileceğiniz, gereksiz ayrıntılardan arındırılmış bir masa en ideali olacaktır. Ayrıca ışık ve ısı ayarına da dikkat etmelisiniz. Ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak telefon televizyon gibi cihazlardan uzak durun. Gelen bir mesaj sesi tüm konsantrasyonunuzu dağıtacak ve çalışmalarınızı bölecektir. Telefonu kapatın ki acaba mesaj gelmiş mi sorusu bile aklınızı meşgul etmesin. 😊

  • Düzenli Tekrar

Bir bilgiyi öğrenmek kadar onu kalıcı hale getirmek de önemli bir süreçtir. Unutmayı engelleyen ilk faktör tekrar yapmaktır. Verimli ders çalışma yöntemleri sayesinde tüm aşamaları uyguladık ve bir konuyu öğrendik. Fakat üzerinden zaman geçtikçe beynimize yeni bilgiler kaydederiz. Eski bilgilerimizi canlı tutmak için düzenli tekrar yapmalıyız. Sarmal şekilde yapılan çalışmalar ve soru çözümleri öğrendiklerimiz kalıcı hale getirir. Deneme sınavları bu bağlamda çok etkili olmaktadır. Düzenli girilen deneme sınavları hem konu tekrarı yapmamızı sağlar hem de eksiklerimizi bize hatırlatır.

  • Beslenme ve Uyku Düzeni

Sağlıklı bir beyin için sağlıklı bir vücut gerekir. Beslenme ve uyku düzenimize dikkat etmezsek fiziksel olarak hastalanırız ve tüm çabalarımız boşa çıkar. Erken yatıp erken kalkmalı ve zararlı yeme alışkanlıklarımızı bırakmalıyız. Kahvaltı beyin aktivitelerimiz için en önemli öğündür. Dengeli yeterli beslenirseniz ders çalışma süreçlerinize sağladığı olumlu etkiyi göreceksiniz.  Ayrıca aşırı tok ya da açken ders çalışmak yerine yemekten 1 saat sonra ders çalışmaya başlamanız dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.

Verimli ders çalışma yöntemleri sizi hedefinize ulaştırır

Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir öğrendiniz. Sıra geldi bunları uygulamaya. İlk zamanlar aksamalar olsa da emin olun bu yöntemler sayesinde ders çalışmak sizin için zevkli hale gelecek. Hepinize yürümek istediğiniz yollarda başarılar.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?