Yazıyı değerlendirin

KPSS Sürecinde Matematik Çalışmanın Püf Noktaları

Merhaba arkadaşlar. KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) devlet kadrolarında çalışmak isteyen kişilerin girdiği ve ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu bir sınavdır. A kadro ve öğretmenler için her yıl, B kadro ve ön lisans öğrencileri için 2 yılda bir düzenlenir. KPSS, alan sınavları dışında genel yetenek ve genel kültür testlerinden oluşur. Bu testlere her aday girmek zorundadır. KPSS matematik testi bu sınav için oldukça önemlidir.

Bu kısma kadar her şey tamam peki KPSS matematik testi olmadan olur mu? Tabi ki hayır. ÖSYM’nin düzenlediği çoğu sınavda olduğu gibi bu sınavda da matematik bizim için oldukça önemlidir. Eğer matematik sorusu çözmeden atanma hayali kuruyorsanız bir daha düşünün derim. Kararlı olun kendinize inanın yeter. Yapmanız gereken atanmanızı sağlayacak matematik netini çıkarmanız.

Öğrenim hayatınızda matematik ile olan ilişkiniz nasıl bilmiyorum ama “ben matematiği KPSS sürecinde öğrendim” diyen çok kişi tanıyorum. Bunun iki sebebi olduğunu düşünüyorum.

Birincisi öğrenim hayatımızın sonuna doğru ufkumuz genişliyor. O kadar çok bilgiyle karşılaşıyoruz ki eskiden bize öğrenmesi zor gelen bilgiler daha sonra kolaylaşıyor.

Diğer sebep ise içsel motivasyonun etkisi.  Artık meslek sahibi olmak sosyal hayatın içinde daha çok bulunmak istiyoruz. Atandıktan sonra evleneceksiniz belki. Belki de dünyayı gezeceksiniz. Ya da istediğiniz arabayı alacaksınız. Tüm bunlar bizi motive ediyor.

KPSS Matematik için Nereden Başlamalıyım? Nasıl Çalışmalıyım?

Öncelikle hangi alandan sınava gireceksiniz, bu alandan son yıllarda kaç kişi atanmış, atama puanları ve bu puanları elde etmek için kaç nete ihtiyacım var? Bu soruları cevapladıktan sonra matematik temelinize göre kendinize bir hedef belirlemelisiniz.

Matematik temelinizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız ve atanmanız için 15 net size yeterli ise konu eleyebilir verimli bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz. Daha yüksek hedefleriniz var ise konuların çoğunu hedefleyerek kolaydan zora doğru etkili bir çalışma planı oluşturabilirsiniz. Sınava hazırlanırken video dersler izleyerek ya da online matematik özel ders seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle konu eksiklerinizi kapatmalı sonrasında çözümlü sorulardan gidiş yollarını öğrenmeli ve kendiniz soru çözmeye başlamalısınız. Çözemediğiniz sorular ve denemelerde yaptığınız yanlışları mutlaka analiz etmelisiniz. Tüm bunları yaptığınızda başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok.

Tüm bu konular hakkında programlama desteği ve KPSS matematik özel ders için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca YKS de olduğu gibi sınava giren tüm adaylarla yarışmıyorsunuz. Siz bir tarih öğretmeniyseniz rakipleriniz meslektaşlarınız. Yani sizi onların önüne geçirecek test yine matematik testi olacaktır. Buna göre çalışmalı stratejik davranmalısınız.

Yürümek istediğiniz yollarda hepinize başarılar dilerim.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?