3.5/5 - (2 votes)

İnsanlar, En İyi Matematik Hocası ve özelliklerini nasıl belirleyeceklerine dair farklı görüşlere sahiptir. Bununla birlikte, değişmeden kalan bir şey, tüm büyük matematik öğretmenlerinin kendilerini diğerlerinden ayıran belirli niteliklere sahip olmasıdır. Bu nitelikler onları sadece öğrenciler için değil, kendileri için de harika yapıyor. İşte her büyük matematik öğretmeninin sahip olduğu beş önemli özellik.

Sağlam Matematik Bilgisine Sahiptir

Her büyük matematik öğretmeni geniş bir matematik anlayışına sahiptir. Öğrencilere etkili bir şekilde öğretmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandıkları tanınmış bir okul veya üniversitede kapsamlı bir eğitim sürecinden geçerler. Bu geometri, istatistik, cebir, aritmetik ve matematik bilgisini içerir. Bu kurumlardan edindikleri bilgiler öğrencilere tüm matematiksel kavramları açık bir şekilde açıklama ve denklemleri kolayca çözme konusunda güven verir. En iyi Matematik Hocası, öğretmenin rehber kitapçığının arkasındaki cevaplara başvurmazlar. Tüm cevaplar parmak uçlarındadır ve öğrencilerin sorunları, anında çözmelerine yardımcı olurlar.

Merak Uyandırıcıdır

Başarılı matematik öğretmenleri öğrencileri ne yaklaşımları izlemeye zorlar ne de herhangi bir düzeltme biçimini göz ardı ettikleri noktaya kadar her şeyi bildiğini varsayar. Bunun yerine, öğrencilerin öneri sunmalarına ve sorunları kendi başlarına farklı şekilde çözmelerine olanak tanıyan kolaylaştırıcılar olarak hareket ederler.  En İyi Matematik Hocası, sınıftaki herkesin aynı sonuca varması için toplu tartışmalara yer açar. Bir öğrencinin bir sorunu çözememesi durumunda, bırakmasına izin vermez. Bu öğrencilerle çalışırlar ve nerede yanlış gittiğini belirleme ve doğru cevabı bulana kadar problem üzerinde çalışmaya devam etme motivasyonunu verirler. Ayrıca gerektiğinde doğru rehberlik ve desteği sağlarlar. Ne zaman ve nerede müdahale edileceğini iyi bilir.

İyi Motive Edicidir

Büyük matematik öğretmenleri öğrencilerin farklı ilgi alanlarına sahip olduğunu bilir. Böylece öğrencilerin motivasyon kaynağı ile özdeşleşen esnek programlar ortaya koyarlar. Örneğin, muhasebeci olmak isteyen öğrencileri hırslarıyla ilgili matematiksel problemler vererek motive edebilirler. Aynı şey mühendis, bilim adamı, doktor ve diğer ilgili meslekler olmak isteyenler için de geçerlidir. Ayrıca, öğrencilere girmek istedikleri mesleklerde geçerli olan doğru problem çözme becerilerini kazanmalarına yardımcı olmak için düzenli olarak konuşurlar. Bunu yaparak öğrencilerin ilgilerini kaybetmelerini ve matematik eğitimi almaktan vazgeçmelerini önlerler.

Sürekli Öğrenmeye Açıktır

Büyük matematik öğretmenleri mükemmel olmadıklarını bilirler. Bu nedenle bilgi tabanlarını güncellemek için sürekli yeni materyaller okurlar. Ayrıca kendilerini geliştirmek ve sınıfta daha fazla güven kazanmak için uzmanlık alanlarında tamamlayıcı dersler alırlar. Bu modası geçmiş algoritmaları ve matematiksel terimleri öğrenmeyi ve yenilerini öğrenmeyi içerebilir. Büyük bir öğretmen yeni bir matematiksel kavram öğrendiğinde, tüm öğrencilerin bunu öğrenmesini sağlayarak etkili öğrenme ve daha iyi notlar alır.

Öğrencilerine ve Matematik ile İlgili Olan Her Şeye Karşı İlgilidir

Büyük matematik öğretmenleri sadece öğretilen içeriğe değil öğrencilere de odaklanırlar. Öğrencilerine karşı şefkatli bir tutumları vardır ve sorun yaşayanları desteklemeye her zaman hazırdırlar. Bu sorunlar duygusal sıkıntı, öğrenme güçlüğü veya hastalıklardan kaynaklanabilir. Bir öğrencinin kötü bir gün geçirdiğini veya biraz cesarete ihtiyacı olduğunu anlayabilirler. Ayrıca bazen öngörülemeyen sorunların, öğrencilerin ödevlerini zamanında tamamlamalarını engelleyebileceğini de anlarlar. Bu gibi durumlarda, gerektiğinde ikinci şanslar sunarlar ve bu öğrencilerin geri kalanını yakalamalarına yardımcı olmak için biraz zaman ayırırlar.

En İyi Matematik Hocası olmak, sınıflarınızda yüksek ortalama notları kaydetmeniz veya okul yönetmeliklerine uymanız gerektiği anlamına gelmez. Yukarıda bahsedilen öğeler, kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken harika bir matematik öğretmeninin temel özellikleridir.

Kaynak: https://www.bestvalueschools.com/lists/5-characteristics-of-a-great-math-teacher/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?