başarıda motivasyonun etkisi nedir
Yazıyı değerlendirin

Bir işi yapabilmek için içinizde duyduğunuz istek motivasyondur. Başarıda Motivasyonun Etkisi önemli yere sahiptir. Psikoloji dilinde ‘güdü’ denilen motivasyon ne kadar güçlüyse bir işi yapma gücü o oranda artar. Çalışmaya başlamakta zorlanma durumu genelde motivasyon eksikliğinden kaynaklanır. Başkaları sizi ders çalışmaya zorlayabilir fakat isteklendiremez. İsteksiz çalışma da verimsiz olur. Motivasyon kişiyi davranışa ve çalışmaya yönlendirir.

Şimdi önünüzde sınav var. Bu sınavı kazanmakla ilgili motivasyonunuz nedir? Aşağıdaki seçeneklerden hangisi size daha yakın görünüyor?

  • Sınavı kazanamazsam aileme ne derim?
  • Arkadaşlarım kazanırsa ben kazanamazsam ne olur?
  • Üniversiteye gitmek iyi bir meslek için zorunlu mu?
  • Elbette kazanacağım.
  • Ben istediğim bölüme gireceğim.

İçinizdeki güçlü istek hangi etkiden oluşmaktadır? Bu da çok önemli bir konudur. Motivasyon sağlayan etkenlerin başında çalışmayı ihtiyaç olarak görmek gelir. Eğer çalışma sonucunda elde edilecek olanlar önemli bir ihtiyaç olarak görülürse bu ihtiyacı gidermek için öğrenci, çalışmayı kendisi isteyecektir. Başarıda Motivasyon Etkisi bu şekilde ortaya çıkar. Öğrenciyi motive eden çeşitli faktörler vardır. Aile bu konuda önemli bir etken olabilir. Arkadaş grubu ya da toplumsal öğretiler bu isteğin kaynakları olabilir. Ancak en etkili kaynağın ‘Kendi Bilinçli Seçiminiz’ olduğunu unutmamalısınız. Engelleri aşmak için en önemli güç kendi içinizdedir ve bu gücü ortaya koymak yine sizin elinizdedir.

Bunun dışında motive edici faktörler ve motivasyon kaynakları kontrolünüz dışındadır. Yani bizim motive olmamız bizim dışımızdaki etkenlere bağlıdır. Motivasyon kaynakları ve araçları kendi kontrolüne olmayanlar başkalarının ya da bir şeylerin onları motive etmesini beklerler. Bu da çoğu kez boşu boşuna beklemek anlamına gelir.

‘canım çalışmak istemiyor, çalışmaya bir türlü başlayamıyorum, çalışmaya başlıyorum ama kısa bir süre sonra bırakıyorum, motive olamıyorum, çalışırken ders dinlerken dikkatim çabuk dağılıyor, çalışma programı yapıyorum ama uygulayamıyorum’ diye yakınan öğrenciler kendilerini bir şeylerin ya da başkalarının motive etmesini bekleyenlerdir.

Hedef Belirleme ve Başarıda Motivasyonun Etkisi

Öğrenciyi en iyi motive eden etken belirlediği hedeftir. Sınav sonucunda ulaşılacak hedef iyi belirlenmişse ve öğrenci de bu hedefe ulaşmak istiyorsa başkalarının onu motive etmesini beklemez. Öğrencinin kendi kendisini motive etmesine Otomotivasyon denir. Bu durum tamamen öğrencinin kendisine bağlıdır. İsteksizlik, bıkkınlık hissettiğinizde hedefinizle ilgili bol bol hayaller kurun. Hedefinize ulaştığınızı ve hedefinize ulaştığınızda ne kadar mutlu olacağınızı düşünün. En sonunda ise hayallerinize ulaşmanın çalışmaktan geçtiğini hatırlayın. Ders çalışma isteğinin ortaya çıkabilmesi ve artabilmesi için öncelikle isteğin gelmesini beklemeden çalışmaya başlamak ve sürdürmek gerekir. Başarı arttıkça istek kendiliğinden gelecektir.Başarıda Motivasyonun Etkisi hedef ve istek ile ortaya çıkacaktır.

İyi Bir Zamanlama Ve Uygulama Başarınızın Anahtarı Olacaktır!

Var gücünüzle hedefe odaklanın. Büyük düşler kurun! Değerli şeylerin pek kolay elde edilmediğinin bilincinde olun. İyi günler de olacak. Kendi kabuğunuza çekileceğiniz, tasınızı tarağınızı toplayarak teslim bayrağının çekmek istediğiniz zamanlar da olacak. Bunlar aslında kendinizi zorladığınızı, öğrenmek ve gelişmekten korkmadığınızı gösterme fırsatıdır. Azimle devam edin! Bir düş, kararlılık ve doğru araçlarla büyük işler başarabilirsiniz. İçgüdülerinizin aklınızın ve yüreğinizin size yol göstermesine izin verin. Kendinize güvenin. İnsanoğlunun olağanüstü gücüne ve bu güçle gerçekten far yaratabilecek işler başarabileceğinize inanın. Çok çalışmanın gücüne inanın. Yeni bir başlangıç, harika bir şey gerçekleştirme umudunu simgeler. Böylece her şey mümkündür.

Siz Birtanesiniz ve Bu Yoldan Bir Kez Geçeceksiniz. İz Bırakın! Fark Yaratın!

Joyce GJULA

Hiç Kimse Senden Daha İyi Değildir;

Ama Sen Ortaya Bir Şey Koymazsan Sen De Hiç Kimseden İyi Değilsin!

 

Rehber Öğretmen

Halil YILMAZGÜÇ

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?