A4 Kağıdının Matematiği
Yazıyı değerlendirin

Günlük hayatta çok sık kullandığımız A4 kâğıdının rastgele ölçülerden oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Her gün karşımıza çıkan A4 Kağıdının Matematiği 1970’li yıllarda her kâğıt topundan farklı ölçülerde kâğıtlar çıkar bu da bazı rapor ve sunumlarda sıkıntılara yol açarmış. Ölçme biçme ve kesme işlemini kolaylaştırmak adına daha sonra kâğıtlar standart bir boyutta üretilmeye başlandı.

A4 dosya kâğıtlarının hepsi aynı boyuttadır. Eni 21 cm boyu ise 29,7 cm’dir. Peki, boyutları neden böyle küsuratlı sayılardır? A4 kâğıdını tam ortadan katladığınızda ortaya çıkan biçimin en boy oranı aynıdır. Yani A4 kâğıdından A5 elde etmiş oluyoruz. İki A4 kâğıdını yan yana koyduğunuzda A3 elde etmiş oluruz. Ortaya çıkan bu yeni formatta da oran aynıdır. Bu durum başka hiçbir kâğıt formatında mümkün değildir. Örneğin katlanan bir kareden başka bir kare elde edilemez. Yani A4 kâğıt formatının arkasında matematik var.

A4 Kağıdının Matematiği ve Çeşitleri

A4 kâğıt formatında uzun kenar kısa kenarın kök 2  katıdır. Aynı matematiksel oran A5, A4, A3, A2, A1 ve A0 kâğıt formatlarında da görebiliriz. Kimlik kartları, sinema afişleri, tebligat kartlarında da aynı en boy oranını görmek mümkündür. Büyük A0 kâğıdının ölçüleri tam bir metrekaredir. 16 tane A4 kâğıdının kapladığı alan tam 1 metrekare. Standart kâğıtların bir metrekaresi 80 gram ağırlığında oluyor. 80 bölü 16 yaptığımızda bir A4 kâğıdının ağırlığını 5 gram olarak buluruz. Boş bir kağıdın ağırlığı bazen üzerinde yazan yazılardan bile ağır olabiliyor.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?