matematikte nasıl başarılı olunur
Yazıyı değerlendirin

Sıfırdan matematik öğrenmek, matematik ders başarısını arttırmak ve merkezi sınavlarda başarılı olmak isteyen öğrencilerimiz için matematikte nasıl başarılı olunur sorusunu cevaplamaya çalıştık. Tabi ki de matematikte başarılı olmak için dünyaca kabul edilmiş bir formül ya da bir kural yoktur. Neyse ki matematik her zaman cevabı olan bir problemdir. Sıraladığımız ipuçları size yol gösterici nitelikte olacaktır.

Hazır hissedin

Genel olarak bir konuyu öğrenmek ya da matematiğe en baştan başlamak için kendinizi hazır hissedin. Mental olarak matematiğin kalıtsal bir beceri olmadığını sadece her insanın matematik öğrenmek için farklı sürelere ihtiyaç duyduğunu kabul ederek işe başlayın. Matematik öğrenme isteğinizi içselleştirmek başlangıç için önemli bir adım olacaktır.

Konu için yeteri kadar zaman verin

Matematik dersinde her konunun öğrenilmesi için ortalama olarak öngörülen bir zaman vardır. Örneğin üslü sayılar konusu ortalama 12 saatte öğrenilebilirken denklemler ve eşitsizlikler için daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Yeni bir konu öğrenirken birkaç saat çalışıp o konuda başarılı olmayı beklememeniz gerekir.

Çalışma sürenizi verimli kullanın

Matematikte nasıl başarılı olunur sorusunun cevaplarından bir tanesi de şüphesiz verimli çalışmak olacaktır. Çalışma sürelerinizi nasıl değerlendirdiğiniz çok önemlidir. Odaklanarak ders çalışmalı dış faktörlerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermemelisiniz. Planlı olmak ve iç motivasyon ile çalışmak başarınızı günden güne arttıracaktır.

Yardım almaktan çekinmeyin

Birlikte ders çalışabileceğiniz arkadaşlıklar kurun. Takıldığınız yerde birbirinize yardımcı olmak hem sizi hem de arkadaşınızı pozitif etkiler. Arkadaş ile ders çalışmanın verdiği rahatlık ile kaygı duymadan sorularınızı sorabilirsiniz. Öte yandan bir konuyu bir arkadaşınıza anlattığınız zaman bu sizde de kalıcılığı arttıracaktır. Yine öğretmenlerinizden yardım almaktan asla çekinmeyin. Derste aktif öğrenme içinde olmanız ve anlamadığınız kısımları hemen orada sormanız başarı için önemli bir adımdır.

Ödev, alıştırma, pratik…

Birçok öğrenci ortalama zorlukta bir konuyu ya da problemi ilk karşılaştığında hemen anlayamaz. Bu normal bir durumdur. İlk seferinde aşinalık kazanacak daha sonra o konuya maruz kala kala uzmanlık kazanacaksınız. Matematikte bir konuda uzmanlık kazanmak için en etkili yöntem ödev yapmak, alıştırma çözmek ve pratik yapmaktır. Bir konu ile ilgili soruların çoğunu tek başınıza, yardım almadan ve doğru şekilde yapabildiğiniz zaman o konuyu öğrenmiş sayılırsınız.

Kararlı olun

Plan program dahilinde çalışmaya başladınız fakat işler bir süre sonra ters gitti ve istediğiniz başarıyı sağlayamadınız… İşte bu noktada vazgeçmek yerine yine eksiklerinizi tespit etme yoluna gitmelisiniz. Nerede eksik ve yanlış yaptığınızı bularak tüm adımları gözden geçirin. Her çözdüğünüz testteki boş ve yanlışlarınızı analiz ederek mutlaka doğru çözümleri öğrenmelisiniz.

 

İlgili yazı: https://www.matematikonline.com/3209-2/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?