yeni nesil matematik soruları
Yazıyı değerlendirin

Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz yeni nesil sorular… Nedir bu yeni nesil matematik soruları? Hem LGS hem de YKS matematik testinde öğrencilerin çözmeye alıştığı soru tarzları büyük değişim geçirdi. Kısa, işlem yeteneğine dayalı ve biraz da ezber sorular yerine okuduğunu anlama ve yorumlama ağırlıklı soru tarzları getirildi. Bu değişim uzun vadede muhakeme gücü yüksek gençler yetiştireceği için iyi olsa da öğrenciler sınavda matematik testinde daha çok zorlanır oldu.

Matematik Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

Yeni nesil matematik sorularında başarılı olmak elbette ki mümkün. Doğru yöntem ve teknikler ile çalışıldığı takdirde öğrencilerin çözmekten kaçındığı bu soru tarzları günden güne kolaylaşıyor. Öncelikle konunun özü iyi kavranmalı ve işlem yeteneğine dayalı sorular eksik nokta kalmayana dek çözülmelidir. Daha sonra kolaydan zora doğru matematik yeni nesil sorular incelenmeli ve süre kısıtlaması olmadan sorular üzerinde vakit geçirilmelidir. Anlaşılmayan ya da çözülemeyen sorular mutlaka gözden geçirilmeli ve gerekirse yardım alınmalıdır.

Öğrencilerin LGS ve YKS matematik yeni nesil sorular ile oluşan testlerde zorlanmalarının sebebi sınava çalışma süresince çabuk vazgeçerek gerekli iradeyi ve istikrarı gösterememeleridir. Örneğin, bir konu testi çözüldükten ya da deneme sınavından sonra geri dönülmeyen boş ve yanlış sorular o öğrencinin en büyük eksikleri olmaktadır. Başarı kolay elde edilen bir şey değildir. Başarılı olmak için sabırlı ve istikrarlı olmalıyız.

Özellikle uzun sorularda soruyu anlamak soruyu çözmekten çok daha önemli hale gelmiştir. Süreyi yetiştirmeliyim kaygısı ile soru kısmı dikkatli okunmadan soru çözümüne geçildiği takdirde tüm soruyu kaybedebiliriz. Sabır ve itina ile sorunun tüm detayları okunmalı hatta verilen bilgiler kısa notlar halinde sorunun yanına yazılmalıdır.

Özellikle matematik netleri yavaş yavaş artabilir. Hatta bazen çalışmanıza rağmen matematik netlerinizin yükselmemesinden şikayetçi olabilirsiniz. İlk etapta zorlandığınız soruları bir süre sonra kolaylıkla çözeceksiniz. Yeni nesil soru tarzına uygun kitaplar ve kaynaklardan çalışın ve lütfen çalışmaktan vazgeçmeyin. Göreceksiniz ki istediğiniz ve hayal ettiğiniz lise ve üniversiteye ulaşacaksınız. Her ne kadar uzun ve zorlu görünse de sınav hazırlık seneleri sizin ve sadece sizin hayatınızı değiştirdiği için önemli ve güzeldir. Bu yolda hepinize başarılar dilerim.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?