Yazıyı değerlendirin

Tercih ettiğiniz öğrenme tarzını biliyor musunuz? Daha doğrusu, ne olduğunu biliyor musunuz? Öğrenme Stilleri, bireyin güçlü yönlere, zayıf yönlere ve tercihlere dayalı öğrenme yaklaşımıdır. Ve kendinizi bir öğrenci olarak bilmek, elinizden gelenin en iyisini yapmak istiyorsanız önemlidir.

Bilginin işlenmesi söz konusu olduğunda, beyniniz vücudunuzun en önemli parçasıdır. Tüm düşünme, öğrenme ve karar verme süreçlerinin gerçekleştiği yerdir. Öğrenme tarzınızı biliyorsanız, daha sıkı değil, daha akıllı çalışabilirsiniz.

Öğrenme Stilleri Nelerdir?

Bilgi beyninize üç ana yoldan girer: görme, duyma ve dokunma. Öğrenme stilinizi inceleyerek, beyninizin en iyi nasıl öğrendiğinin farkına varacaksınız. Ve en iyi nasıl öğrendiğinizi biliyorsanız, eğitmenlerinizle de daha etkili iletişim kurabilirsiniz.

Herkesin öğrenme yöntemlerinin bir kombinasyonuna sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir; ancak, çoğu insan TEK baskın öğrenme stiline sahiptir. Öğrenme stilleri tipik olarak üç ana kategoriye ayrılır:

Görsel Öğrenme – gözlerinizle işleme.

Görsel öğrenenlerin özellikleri şunları içerir:

Dinlemek yerine okumayı ve yazmayı tercih eder.

 • Bilgi için kitap okumayı sever.
 • Yazılı talimatları kolaylıkla takip edebilir.
 • Sözlü talimatları hatırlamakta güçlük çeker.
 • Bir yer bulmaya çalışırken haritaları sözlü talimatlara tercih eder.

İşitsel Öğrenme – kulaklarınızdan işlemek.

İşitsel öğrenicilerin özellikleri şunları içerir:

 • Yazılı talimatlar yerine sözlü talimatlara uymayı tercih eder.
 • Grup çalışmasından ve başkalarıyla bilgi tartışmasından hoşlanır.
 • Özellikle müzik dinleyerek hatırlar.
 • Fısıltılı dudak hareketleriyle okur.
 • Uzun süre sessizce çalışmayı zor bulur.

Kinetik Öğrenme – yaparak işleme.

Kinetik öğrenicilerin özellikleri şunları içerir:

 • Odaklanmayı sürdürmek için bir bacağını hareket ettirmesi, vurması, sallaması veya bağlaması gerekir
 • Sınıf içi gösterilerden, “uygulamalı” öğrenci öğrenme deneyimlerinden ve sınıf dışında saha çalışmasından yararlanır.
 • Çalışma sırasında sık sık ara vermeye ihtiyaç duyar.
 • Kelimeleri “parmakla yazarak” yazımı öğrenir.
 • Dinlerken genellikle notlar alır, hatta resimler çizer veya karalar.

Araştırmaya göre, her öğrenme stilleri beynin farklı bölümlerini kullanıyor. Örneğin, işitsel öğrenenler bilgiyi işlemek için işitmeyi kullanırken görsel öğrenenler öğrenmek için görmeye güvenirler. Kinetik öğrenenler, bilgiyi uygulamalı bir yaklaşımla yaparak veya işleyerek en iyi şekilde öğrenirler.

Hiçbir öğrenme stili diğerinden daha iyi veya daha kötü değildir. Aslında, her öğrenme stilinin kendine özgü güçlü yanları ve sınırlamaları vardır. Ancak sınırlarınızı biliyorsanız, yeteneklerinizi artırabilir ve en yüksek potansiyelinize ulaşabilirsiniz.

Öğrenme Stilleri İçin Çalışma İpuçları

İnternetin tanıtımı, öğrencilerin öğrenme ve öğretilme şeklini değiştirdi. Ve şu anda kaydolan birçok öğrenciyle, değişen öğretim yöntemleriyle başarılı bir şekilde ilgilenmek için öğrenme stilinizi tanımak ve anlamak önemlidir.

Öğrenme stilinizi belirledikten sonra, çalışma şeklinizi ayarlayabilir ve muhtemelen notlarınızı ve genel üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

Daha verimli ve etkili bir şekilde öğrenmek ve çalışmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın:

 • Görsel- Okurken kenar boşluklarına resimler ve diyagramlar çizin ve üzerinde çalıştığınız soruları yazın. Okurken ve çalışmak için bilgi kartları hazırlarken metnin altını çizin ve vurgulayın (farklı renkli kartlar kullanın). Geri çağırmaya yardımcı olması için notlarınızı kopyalayın. Okumadan önce resimlere ve bölüm başlıklarına bakarak bir bölümü ön izleyin.
 • İşitsel- Okuduğunuz kelimeleri dinleyin veya bilgiler üzerinden konuşun. Dersleri, dersleri ve çalışma grubu oturumlarını vb. kaydedin. Gerçekleri, tarihleri ​​ve isimleri hatırlamak için tekerlemeler yapın ve tekrarlayın. Gruplar halinde çalışın ve sınıf tartışmalarında ve münazaralarda parçalayın. Bir arkadaşınızdan veya sınıf arkadaşınızdan kelime dağarcığı konusunda sizi test etmesini sağlayın ve kelimeyi ve tanımı sık sık sesli olarak okuyun. Bir bölümü okuduktan sonra yüksek sesle özetleyin.
 • Kinestetik– Ders ve notların kayıtlarını okurken ve dinlerken etrafta dolaşın. Temel gerçekleri öğrenmek için kelimeleri takip ederek ve cümleleri yeniden yazarak çalışırken parmaklarınızı meşgul edin. Sabit bir bisikletiniz varsa, arka planda müzik eşliğinde pedal çevirirken okumayı ve ders çalışmayı deneyin. Bir Nerf topunu sıkmayı veya yerde bir ayağınızı zıplatmayı deneyin.

Online veya yüz yüze olsun iyi bir öğretmen, tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla öğretim stratejisi kullanmalıdır.  Ve siz öğrenci olarak öğrenme tarzınız hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar çok öğrenirsiniz.

Kaynak: https://collegepuzzle.stanford.edu/knowing-your-learning-style-can-help-college-success/

İlgili Yazı: https://www.matematikonline.com/verimli-ders-calisma-yontemleri/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?