Yazıyı değerlendirin

Emek vererek ders çalışan her öğrencinin istediği elbette ki başarılı olmaktır. Peki başarılı olmanın bir formülü var mı?  Etkili ve verimli ders çalışma teknikleri nelerdir ve kısa sürede nasıl daha hızlı çalışabiliriz?

Sevgili öğrenciler, verimli ders çalışma tekniklerini anlatmaya başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki her biriniz için bu tekniklerin tamamı işe yarayacak diye bir şey yok. İşe öncelikle kendinizi tanımak ile başlamalısınız. Teknikleri öğrenip denemelisiniz ardından sizin için en etkili olanlara yine kendiniz karar vermelisiniz.

Sahne Sizin

Bilgileri başarılı bir şekilde öğrenmek ve saklamak için bedeninizin ve çevrenizin bu duruma en uygun şekilde hazır olması gerekir. Gelin şimdi birlikte madde madde bunları konuşalım.

  • Bedeninizin yeterince dinlenmiş olması gerekir bu yüzden iyi bir gece uykusu alın.
  • Çalışma masanızı ve odanızı mümkün olduğunca sade hale getirin. Gereksiz göz yorucu ayrıntıları ortamdan uzaklaştırın ve çalışmadığınız kitapları kapalı bir dolaba koymaya çalışın.
  • Odanızın yeterince havalanmış olması oksijen açısından iyi olacaktır. Yine masanızı doğru ışık alan bir yere yerleştirin. Ev ortamındaki gürültüleri de engelleyebiliyorsanız harika iş çıkarmış olacaksınız!
  • Telefon dikkat dağıtmada birinci sırada yer alıyor. Ders çalışma esnasında telefonunuzun sesini ya kısın ya da telefonu ortamdan tamamen uzaklaştırın.
  • Ders çalışırken ihtiyaç duyabileceğiniz su ya da küçük atıştırmalıkları önceden hazırlayın.
  • Kendinize göre rahatlatıcı ve hafif bir müzik eşliğinde ders çalışabilirsiniz.

Ders Çalışma Veriminiz Nasıl Artar?

Şimdi de ders çalışma esnasında kullanabileceğiniz veriminizi arttıracak yöntemlere bir göz atalım. Dediğimiz gibi bu yöntemlerin bazılarını ya da tümünü deneyerek en etkili ve verimli ders çalışma teknikleri arasından size uygun olanları belirleyebilirsiniz.

·      Planlı ve Programlı Çalışma

Çalışacağınız dersleri ve konuları çeşit ve süre bazında gruplayın. Her gün birden fazla ders çeşidine çalışın ki beyniniz farklı öğrenme alanlarına geçiş yaparak aralıklı öğrenebilsin. Yapacağınız plan ve programlar sizi ne çalışacağım, nereden başlayacağım gibi sorulardan kurtarır. Günlük haftalık ve aylık çalışma programlarınızı belirleyin. Bu programları yaparken kendinize acımasız davranmayın ve en basit olanın her zaman en iyisi olduğunu unutmayın😊

·      Not Tutma

Not alarak ve yazarak çalışma verimi ve kalıcılığı arttıran en önemli yöntemlerden biri. Yapılan araştırmalar da not tutan öğrencilerin diğer öğrencilere göre öğrendiklerini daha uzun süre hafızalarında tutabildiğini gösteriyor.

·      En Fazla Duyu Organı

Bilgileri öğrenirken bireysel farklılıklarınız olduğunu unutmayın. Hepimizin öğrenme yöntemi farklıdır. Fakat şu da bir gerçek ki çevremizdeki uyaranlar ne kadar fazla duyu organımıza hitap ederse bizim için öğrenme o kadar kalıcı olur. Okumak, duymak, görmek, konuşmak, anlatmak ve yaşamak…Örneğin birine ders anlatır gibi sesli şekilde çalışmak belki de sizin için en kalıcı olanıdır. Okuduğunuz veya dinlediğiniz bilgileri aklınızda kaldığı kısmıyla sesli şekilde, ders anlatır gibi anlatmak işe yaracaktır. Böylelikle masa başında çalışma rutininizi de biraz farklılaştırmış olacaksınız.

·      Mükemmeliyetçilikten Uzaklaşın

Ne olursa olsun insanız ve hatalarımız da öğrenme sürecimizin bir parçası. Evet disiplinli bir ders çalışma süreci gerekli fakat fazla mükemmeliyetçilik size gereksiz kaygı ortamı oluşturacaktır. Her şey planladığınız gibi gitmeyebilir fakat asla vazgeçmeden kendi kaldırabileceğiniz kadarını yapmanız yeterli olacaktır.

Merak, öğrenme, gelişme hayat boyu devam etmesi gereken süreçler. Ders çalışmayı, gelişmeyi, değişmeyi kendimize zevkli hale getirmeliyiz. Bu süreçte elbette ki birçok yöntem var. Önemli olan senin için hangisi işliyor? Bunu bulduğun an öğrenmeyi ve ders çalışmayı oyunlaştırıp mutlu olacaksın.

 

İlgili yazı: https://www.matematikonline.com/basarida-motivasyonun-etkisi/

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?