LGS ve Yeni Nesil Matematik Soruları: Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

yeni nesil sorular
Yazıyı değerlendirin

Her yıl haziran ayında yapılan ve yaklaşık bir milyon öğrencinin katıldığı LGS, (Liselere Giriş Sınavı) öğrencilerin öğrenim hayatını etkiliyor. Soru dağılımları yıllar içinde değişse de lgs yeni nesil sorular sınav kapsamının büyük bölümünü oluşturuyor.

Bu sınavda başarılı olmak, elbette ki öğrencilerin tek hayali. Özellikle lgs yeni nesil matematik soruları ile başarılı olmak için yapılması gerekenleri detaylıca inceleyelim.

LGS Nedir?

LGS, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liselerine öğrenci seçmek amacıyla uygulanan Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki sınavdır. Sınav,8.sınıf öğretim programını kapsamaktadır.

Sınav, iki oturum hâlinde uygulanır, çoktan seçmeli 90 soru sorulur ve aynı gün yapılır. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşur ve süresi 75 dakikadır. İkinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşur ve süresi 80 dakikadır. Ağırlıklı olarak LGS yeni nesil sorular yöneltilmektedir.

Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ,İkinci turumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden LGS tarzı yeni nesil sorular yöneltilmektedir.

Öğrencinin sınav başvurusu öğrenci adına bakanlık tarafından yapılır. Ancak öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu yoktur.

LGS Matematik Konuları Nelerdir?

Öğrencilerin bu konuları iyi anlaması, soruları doğru çözebilmeleri ve net sayılarını artırabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Matematik testinde yer alan 11 konu, matematik ve geometri konu başlıklarından oluşur.

8.Sınıf Matematik Konuları

 • Çarpanlar ve Katlar
 • Üslü İfadeler
 • Kareköklü İfadeler
 • Basit Olayların Olma Olasılığı
 • Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler
 • Doğrusal Denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Geometrik Cisimler
 • Dönüşüm Geometrisi

Matematik sınav kapsamı, 8. sınıf müfredatından oluşmasına rağmen öğrencilerin sınavda başarılı olabilmesi için daha önce öğrendikleri matematik bilgilerinin eksiksiz olması gerekmektedir. Bu nedenle, 6. ve 7. sınıflarda öğrendikleri matematik konuları, matematik testi için önemli bir temel oluşturur. Öğrenciler, matematik temel bilgilerini sağlamlaştırmak için önceden öğrenilen konuları tekrar etmeli ve bu konuları kavramak için çeşitli kaynaklardan yararlanmalıdır. Bu şekilde, öğrenciler sınava daha iyi hazırlanarak başarı elde edebilirler.

LGS Yeni Nesil Sorular Ne Demektir?

2018 yılından itibaren sınav kapsamına dahil edilen lgs yeni nesil sorular; öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, eleştirel düşünme ve problem çözme becerisini ölçmeye dayanan sorulardır. Öğrencilerin bu sorularda başarılı olabilmeleri için sadece konuyu bilmeleri yetmez. Bilgiyi yorumlama ve uygulama noktasında nasıl bir yol izleyeceğini bilmesi gerekir.

Ayrıca lgs yeni nesil matematik soruları, öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşabilecekleri durumlara karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla, daha gerçekçi ve hayatın içinden örnekler içermektedir. Bu nedenle, bu sınava hazırlanan öğrencilerin lgs yeni nesil sorular için farklı soru kalıpları görmeleri gerekir.

Tanışalım- Yeni Nesil Matematik Soruları

Yeni nesil LGS matematik soruları, öğrencilerin sınavda beklenmedik formatlarda sorularla karşılaşabilecekleri gerçeğini yansıtan bir şekilde tasarlanmıştır. Bu sorular, öğrencilerin farklı becerilerini kullanmalarını ve daha yaratıcı düşünmelerini gerektirir. LGS yeni nesil sorular, öğrencilerin sadece cevapları değil, aynı zamanda nasıl çözüleceğini anlamalarını da gerektirir. Bu gereklilik, öğrencilerin problem çözme ve stratejik düşünme becerilerini geliştirir.

Soruların metinleri daha uzun ve detaylı olabilir. Böylece öğrencilerin problemi tam olarak anlamaları için dikkatli bir şekilde okumaları gereklidir. Verileri analiz etmek için kullanılan grafikler ve tablolar, öğrencileri gerçek hayatta karşılaşabilecekleri benzer matematik sorunlarına hazırlar.

LGS tarzı yeni nesil sorular, öğrencilerin okuma, yazma ve analitik düşünme becerilerinin yanı sıra matematik becerilerinin de gelişmesini sağlar. Bu sorular, öğrencilerin öğrenme becerilerini artırır. Sadece sınavda değil gerçek hayatta da daha başarılı olmalarına yardım eder.

Sonuç olarak, yeni nesil matematik soruları, öğrencilerin farklı becerilerini kullanmalarını ve farklı matematik kavramlarını anlamalarını sağlar. Bunun yanında onların matematiksel düşünme becerilerini geliştirir ve gelecekteki başarıları için önemli bir temel oluşturur.

LGS Yeni Nesil Matematik Soruları Neyi Ölçüyor?

LGS yeni nesil matematik soruları, aşağıdaki yeterlilikleri ölçmektedir.

 • Farklı verileri analiz etme becerileri.
 • Matematik kavramlarını daha kapsamlı bir şekilde anlama.
 • Soruların nasıl çözüleceğini anlama.
 • Stratejik düşünme becerileri.
 • Gerçek hayatta karşılaşabilecekleri benzer matematik sorunlarını çözme becerileri.
 • Uzun ve detaylı soru metinlerini anlama.
 • Okuma, yazma ve analitik düşünme becerileri.

Yeni Nesil LGS Matematik Soruları Zor mu?

LGS yeni nesil matematik soruları, önceki yıllardan farklı olarak daha uygulamalı ve problem çözmeye dayalıdır. Sorulara zor değil farklı demek daha doğru olacaktır. Yeni nesil LGS matematik soruları, doğru yöntem ve tekniklerle çalışarak aşılabilir. Bunun için öğrenciler, matematik konularındaki temel bilgilerini iyi öğrenmeli, bol bol pratik yapmalıdır. Çünkü farklı türdeki soruları çözmeye çalışarak kendilerini geliştirmelidirler. Ayrıca, sınava hazırlık sürecinde öğretmenlerden veya LGS matematik özel ders alabilecekleri eğitmenlerden de yardım alabilirler. Unutulmamalıdır ki, sınava hazırlık sürecinde disiplinli ve düzenli bir çalışma, başarının anahtarlarından biridir.

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?