nesin matematik köyü
Yazıyı değerlendirin

 

2007 yılında hizmet vermeye başlayan Nesin Matematik Köyü, halkın bağışlarıyla ve gönüllülük esasıyla varlığını devam ettirmektedir. Kuruluşunda sadece üniversite öğrencilerini hedefleyen Matematik Köyü, yoğun talebe dayanamayarak kuruluşundan bir iki yıl sonra kapılarını ilkokuldan lise ve üniversiteye kadar her seviyede öğrenciye açmıştır. Nesin Matematik Köyü’ nün eğitmenleri ülkenin çeşitli yerlerinden gönüllü olarak gelen akademisyenlerdir. Köyün esas amacı gençlere matematiği sevdirmektir. Herhangi bir sınava hazırlık kursu olarak düşünülmemelidir. Nesin Matematik Köyü kesinlikle kar amacı gütmemektedir. Nesin Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince köyünün 1 kilometre uzağındaki Kayser dağının yamaçlarındadır.

Nesin Matematik Köyü Fiziksel Koşullar

Matematik Köyünde şu anda öğrenci konaklaması için toplam yatak kapasitesi 161 olan 15 koğuş ve eğitmenler ve çalışanların konaklaması için toplam yatak kapasitesi 106 olan 54 ev bulunmaktadır. Konaklama tesisleri dışında, 4 kapalı derslik ve 200 kişilik konferans salonuna sahip yaklaşık 7000 kitaplık bir matematik, sanat ve felsefe kütüphanesi vardır. Kadın ve erkek hamamları dışında ortak kullanıma açık banyo sayısı 16, tuvalet sayısı ise 28’dir. Koğuşların içinde tuvalet ve banyo vardır. Kışlık kapasitesi 110, 80 ve 80 olan üç yemek salonu vardır. Bunların dışında 250 ve 50 kişilik iki amfi, 3 açık hava dersliği, çalışma seti adı verilen bir açık hava alanı, uyku mevki adı verilen bir başka açık hava alanı ve güneşten korunaklı bir açık hava yemek alanı vardır. Binalar taştan yapılmıştır. Yaz aylarında öğrenciler çadırlarda da kalabilirler. Köy ’ün kuytu köşelerinde öğrencilerin yalnız kalarak çalışabilecekleri küçük ve sevimli alanlar olduğu gibi, daha kalabalık gruplar olarak buluşabilecekleri alanlar da mevcuttur.

Nesin Matematik Köyü Etkinlikleri

Programlar okulların tatil olduğu dönemlere rastlar. En uzun ve en yoğun dönem 3 aydan fazla süren ve günde 250 ila 500 arasında lise ve üniversite öğrencisinin katıldığı yaz dönemidir. Yazları, matematik bölümü lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik dersler devam ederken, lise öğrencilerine yönelik her biri ikişer haftalık 6 ya da 7 program gerçekleştirilir. Ocak ve şubat aylarına rastlayan ara tatilde de lise ve üniversite programları düzenlenir. Aynı anda en fazla 200 kişinin konaklayabildiği bu programlar olabilecek en üst düzeydedir.

“Matematikte önemli olan problemi çözmek değil, anlayabilmektir; her matematikçinin çözemediği problem sayısı çözebildiğinden çok daha fazladır; başarısızlık korkusu ortadan kaldırılırsa ve probleme yoğunlaşabilme imkanı tanınırsa herkes matematiği sevebilir”

Prof. Dr. Ali NESİN

Kaynak: https://nesinkoyleri.org/wp-content/uploads/2020/01/nmk_tanitim.pdf

Mesaj Yaz
Merhabalar, ben MatematikOnline platformunun kurucusu Burcu Yılmazgüç.
Size nasıl yardımcı olabilirim?